• Profil pedagóga

• Mgr. art. František Kňazovič

Umeniu sa venujem už od detstva. Po nástupe na základnú školu som sa prihlásil do školského divadelného krúžku. Učila ma Anička Gürtlerová – veľké meno v divadelnej oblasti, nielen na hornej Nitre. Nacvičili sme pomerne veľa školských predstavení a po zrelej úvahe som išiel skúsiť šťastie aj na konzervatórium do Bratislavy. Žiaľ, prijatý som nebol, ale to ma od môjho sna neodradilo. Práve naopak. Študovať som zostal v Prievidzi, kde som mal príležitosť sa ešte viacej zdokonaliť v divadelnom umení, medzi prievidzskými ochotníkmi v Divadle „A“ a Divadle Shanti.

Na strednej škole som vyštudoval cestovný ruch a popri učení som si samozrejme hľadal rôzne príležitosti na sebarealizáciu. Prihlásil som sa teda na Základnú umeleckú školu v Prievidzi, k pani učiteľke Viere Marsinovej. Opäť to bol človek, ktorý vo mne ešte viacej rozdúchal záujem o divadlo, keďže rovnako, ako Anička Gürtlerová, pôsobila v minulosti aj v profesionálnej divadelnej sfére.

Medzičasom som začal hrávať aj na všetkých možných podujatiach, ktoré sa organizovali na zámku v Bojniciach, ako napríklad na známych Medzinárodných festivaloch duchov a strašidiel, v réžii Vojtecha Bartka, alebo na rozprávkových festivaloch v réžii Róberta Mankoveckého (dramaturg Slovenského komorného divadla v Martine). Po všetkých týchto skúsenostiach som s Vojtechom Bartkom nadviazal väčšiu spoluprácu pri tvorbe všakovakých predstavení a podujatí, nielen v Prievidzi a v Bojniciach. Spolu sme preto založili občianske združenie Divadelná spoločnosť, s ktorým sme do dnešných dní precestovali skoro celé Slovensko.

Môj sen – stať sa profesionálnym hercom – mi však stále vŕtal v hlave, a preto som sa prihlásil na vysokoškolské štúdium herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Po dlhých a precíznych prípravách ma na štúdium prijali, čo bol pre mňa jeden z prvých a najpodstatnejších krokov na ceste k životnému snu.

Na Akadémii umení som študoval 5 rokov. Už počas druhého ročníka som začal čerpať skúsenosti aj v špeciálnej pedagogike, keďže som dostal ponuku učiť javiskovú reč hendikepovaných hercov v známom banskobystrickom Divadle z Pasáže. Tam som pôsobil približne dva roky dovtedy, kým som nedostal ponuku učiť herectvo v súkromnej prievidzskej ZUŠ.

Popri práci učiteľa v ZUŠ som dostal angažmán ako hosťujúci herec v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, v muzikáli Balada pre Banditu a takisto aj v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi, v inscenácii Škriepky na korze – obe v réžii známeho slovenského profesionálneho režiséra Petra Palika.

V roku 2021 som absolvoval aj dvojročné doplňujúce pedagogické štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici, aby som si ešte viac rozšíril obzory vo sfére psychológie, didaktiky a pedagogiky umeleckých predmetov.

Po 5. rokoch práce v súkromnej ZUŠ v Prievidzi som v roku 2021 začal pracovať v Základnej umeleckej škole v Bojniciach, ako učiteľ v literárno-dramatickom odbore. Po vzore všetkých mojich doterajších učiteľov chcem aj ja odovzdávať teoretické, ako aj vlastné praktické skúsenosti ďalšej mladej hereckej generácii.